Login Area

Close Login

Prihlásiť sa | Registrácia

Vrátenie daní

          Ak si bol v USA, s veľkou pravdepodobnosťou si platil dane (federálne, štátne a možno aj miestne). Pokiaľ bol tvoj zárobok v USA menší ako 4050 USD (nezdaniteľná časť základu dane v USA pre rok 2017), všetky dane dostaneš naspäť. Ak si zarobil viac ako 4050 USD, naspäť ti príde iba časť daní (v závislosti od výšky tvojho zárobku a zaplatených daní v USA). Asi si už dostal veľa reklamných emailov od rôznych spoločností, ktoré ti ponúkajú ich „tax back service“. V zásade máš iba 3 možnosti, ako podať daňové priznanie v USA:

1.      Využiť služby špecializovanej tax-back agentúry,
2.      Vyplnenie danových priznaní cez JOBinUSA,
3.      Vyplniť si daňové priznanie sám.

JOBinUSA.sk, práca plavčíka v USA, plavčík v USA, práca v USA, leto v USA, usa

     Pre požiadanie o vrátenie dane budeš potrebovať W2 form od tvojho/tvojich zamestnávateľov v USA (je to niečo ako ročné zúčtovanie príjmov na Slovensku, US zamestnávateľ ti ho pošle koncom januára) resp. poslednú výplatnú pásku a SSN (social security number). Poďme si teda zhrnúť výhody a nevýhody hore uvedených 3 možností, ako požiadať o vrátenie dane:

1.    Služby špecializovanej tax-back agentúry:
          Pokiaľ plánuješ využiť služby tax-back agentúry, z tvojho pohľadu ide o najpohodlnejšiu voľbu. Podpíšeš niekoľko zmlúv, uvedieš číslo tvojho SK bankového účtu a za 2 až 6 mesiacov ti prídu dane na tvoj bankový účet, znížené o agentúrny poplatok. Super, jednoduché nie? Má to však aj niekoľko nevýhod:

•    dávaj si pozor, cez ktorú agentúru si necháš spracovať daňové priznanie (dopredu by si mal vedieť, akú sumu dostaneš naspäť!),
•    platíš poplatky (čo je v poriadku - každý musí z niečoho žiť), ale dopredu musíš vedieť všetky poplatky spojené s vrátením tvojich daní z USA,

•    komplikované zmluvy (opakujeme, dopredu si zisti všetky poplatky, ktoré si agentúra stiahne – napr. „cashing“ šekov je bežný poplatok, ktorý nie je zahrnutý v poplatku za vyplnenie daňových priznaní).

          Pokiaľ ti agentúra nevie dopredu povedať celkovú sumu, ktorú dostaneš naspäť, dôrazne NEODPORÚČAM nechať si cez nich vyplniť tvoje daňové priznanie. Dokonca niektoré agentúry tvrdia, že celková vrátená suma závisí na rozhodnutí US daňových úradov – NIE JE to pravda, agentúra posiela vyplnené daňové priznanie, kde žiada o konkrétnu sumu a US tax office rozhoduje SÚHLASÍM / NESÚHLASÍM a určite to nefunguje spôsobom „tomu dáme 500 USD, tomu 300 ..." ! Samozrejme môžu byť prípady, kedy US daňový úrad urobí korekciu v daňovom priznaní, ale takéto prípady sú ojedinelé.

         Nechať vrátenie dane na odborníkov odporúčam využiť, najmä ak ti boli strhávane štátne dane (vyplniť štátne daňové priznanie je ťažšie a neexistuje jednoduchý online návod ako napr. pre federálne dane) alebo nemáš čas študovať online návody, chodiť na poštu, do banky a pod. Ak sa rozhodneš využiť túto možnosť, z mojej skúsenosti odporúčam agentúru Dendax – okrem toho, že ide o overenú firmu, dohovoríš sa s nimi aj po Slovensky. V spolupráci s Dendax-om sme pre teba pripravili špeciálnu cenu za vrátenie daní z USA – iba 59 USD. TU získaš bližšie informácie, ako treba postupovať a takmer „nepohneš ani prstom“. Dendax zodpovedá za správnosť daňového priznania a to znamená, že aj pri prípadných nárokoch zo strany IRS v budúcnosti je to DENDAX, ktorý s IRS musí všetko vyriešiť.

2.    Vyplnenie daňových priznaní cez JOBinUSA:

       Ak si v lete 2017 pracoval v štáte Virginia, Alaska, Florida, Nevada, New Hampshire, South Dakota, Tennessee, Washington alebo Wyoming, vyplniť daňové priznanie si môžeš dať aj cez nás - JOBinUSA agency. Poplatok za vyplnenie daňových priznaní (federálne aj prípadné štátne) je 29 eur. Je to veľmi jednoduché - vyplníš krátky e-formulár na www.dane.jobinusa.sk, my ti do 5 dní vypočítame, koľko sa ti vráti z federálnych a prípadne aj štátnych daní (ak si platil) a bude len na tebe, či sa rozhodneš využiť naše služby - teda zaplatíš nám až vtedy, keď ti vypočítame presnú sumu, koľko sa ti vráti (ak sa rozhodneš naše služby nevyužiť, jednoducho nezaplatíš Cool).
        Pokiaľ sa rozhodneš využiť naše služby, do 3 dní od úhrady poplatku ti prídu na email vyplnené daňové priznania (federálne a prípadne aj štátne, ak si platil aj štátne dane) spolu s jednoduchými inštrukciami, kde ich treba podpísať a kam ich zaslať do USA. V inštrukciách nájdeš taktiež krátky návod na to, ako si môžeš /online/ priamo na webe US daňového úradu skontrolovať, v akom stave sa nachádza tvoja žiadosť o vrátenie daní.
           Výhodou vyplnenia daňových priznaní cez JOBinUSA je, že máš svoje dane plne pod kontrolou (sám si ich posielaš do USA a teda vieš, kedy cca očakávať refund - nepodpisuješ nám plnú moc) a platíš nižší poplatok ako pri prvej možnosti a vrátené dane si môžeš nechať poslať bezplatne na tvoj US bankový účet. Nevýhodou je, že musíš ísť na poštu, zodpovedáš za stratu pošty (zatiaľ sa to stalo v menej ako 1 % prípadov - ak sa to stane, posiela sa priznanie nanovo do USA) a komunikovať s US daňovým úradom musíš ty sám (neboj sa, ak k takémuto niečomu dôjde, pošleme ti presný návod kde a čo napísať/zavolať - je to jednoduché a stáva sa to v menej ako 5% prípadoch, kedy chce daňový úrad najčastejšie zdokladovať tvoju identitu a ak budeš volať do USA, dobiješ si kredit na skype a hovor ťa stojí pár centov).

3.    Vyplním si daňové priznanie do USA sám:
          Daňové priznanie v USA si môžeš vyplniť aj sám. Má to niekoľko výhod, ale aj značné nevýhody. Začnime teda výhodami:

 • • Neplatíš poplatky za vyplnenie daňových priznaní (ale stále platíš poštovné do USA a preplatenie šekov na Slovensku – spolu cca 23 eur),
 • •  Daňové priznanie máš plne pod kontrolou.

Nevýhod je tiež niekoľko:

 • •  Daňové priznania (federálne + štátne) môžeš vyplniť nesprávne,
  •  Stratíš veľa času vyplňovaním daňových priznaní a čas = peniaze,
  •  Nevyhneš sa poštovým poplatkom do USA (cca 3 eurá) a častokrát ani poplatkom za preplatenie šekov na Slovensku (min. 20 eur ak si platil federálne aj štátne dane),
  •  Komunikovať s americkými úradmi v prípade nejasností musíš ty (= čas a náklady navyše),
  •  Zodpovedáš za stratu pošty, ak zásielka nedorazí do USA (spravidla ale malá šanca).

        Najväčším rizikom pre teba je, že spravíš niekde chybu, čo v lepšom prípade znamená, že ti daňové priznanie vrátia resp. budeš ho musieť doplniť. V horšom prípade ti americký daňový úrad udelí pokutu. V prípade, že sa ti dane už vrátili, stále sa môže stať, že ti o pár rokov príde z USA „pozdrav“ s udelením pokuty a ak si žiadal o nadmerný refund daní, vyžiadajú ich /samozrejme/ naspäť spolu s úrokmi za obdobie, počas ktorého ti boli neoprávnene vyplatené.

Príkladom, čo sa môže stať, je Michal Adamík:
Na základe chybne vyplneného daňového priznania mi bola udelená pokuta vo výške 158 USD, a zároveň mi bol naúčtovaný úrok z omeškania vo výške 56,67 USD. Zároveň som musel vrátiť 793 USD, ktoré som si nesprávne nárokoval.

      V Michalovom daňovom priznaní bola nesprávne využitá položka 10.000 USD zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR a daňový úrad Michala kontaktoval až po 2 rokoch od obdržania refundácie daní z USA. Medzi WAT študentmi je rozšírený online návod na vyplnenie federálneho daňového priznania z USA. Pri využití tohto návodu je študentom nesprávne odporúčané využitie sumy 10000 USD (paragraf 21 odsek 3 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR), ktorá je určená len pre programy Intership/Trainee a jej využitím riskuješ, že ti vrátenie dane môže byť zamietnuté resp. v budúcnosti môže od teba US daňový úrad vyžiadať vrátenie neoprávanej časti refundácie + pokutu + penále/úrok, tak ako od Michala. 
          Preto sme pre teba pripravili jednoduchý návod (TU), ako si môžeš vyplniť federálne daňové priznanie z USA za rok 2017 a je to úplne zdarma Wink. Keďže je v USA viac ako 40 rôznych štátov, v ktorých si mohol platiť štátnu daň, nie je v našich silách vytvoriť návod pre štátne dane, ale TU nájdeš zopár užitočných informácii.

        Mnoho študentov sa nás taktiež pýta, či si majú priznať príjem z USA aj v slovenskom daňovom priznaní, alebo či vôbec majú podávať DP aj na Slovensku? Odpoveď je jednoduchá – ÁNO! Pokiaľ tvoje príjmy (z celého sveta – teda aj z USA) presiahli cca 1800 eur, musíš podať daňové priznanie na Slovensku. Nemusíš sa ale báť, tvoje príjmy z USA iba uvedieš a nebudeš z nich platiť žiadnu daň - využiješ tzv. metódu vyňatia z príjmov, pretože tvoje príjmy už boli zdanené a túto metódu teda môžeš využiť.

Držím palce, nech sa Vám vráti čo najviac,
Ing. Matúš Grega