Login Area

Close Login

Prihlásiť sa | Registrácia

FAQ

Všetkým plavčíkom prajeme

krásne leto 2018 v USA Cool

 

 

 

Čo mám garantované v pracovnej zmluve od zamestnávateľa?

V pracovnej zmluve máš garantovaných 45 až 55 hodín za týždeň (priemer za leto, pokiaľ prídeš do USA do 25.5.2018) resp. 40 až 50 hodín za týždeň (ak vycestuješ do USA neskôr ako 26.5.2018). Mzda je minimálne 9 USD na hodinu a nadčas (všetko nad 40 hodín za týždeň) je platený minimálne 13,5 USD. Pokiaľ prídeš do USA na začiatok sezóny - teda do 25.5.2018 - a odpracuješ celé leto, zamestnávateľ ti vyplatí bonus 500 USD. Zvyšné podmienky pracovnej zmluvy ti nebudeme opisovať, jednoducho si stiahni kompletný popis priamo tu (toto je popis priamo od zamestnávateľa Premier Aquatics Inc). 

To mi akože vyplatia 500 USD len za to, že prídem do USA načas?

Áno, čítaš správne. Pre zamestnávateľa je veľmi dôležité, aby plavčíci prišli do USA do 25.5.2018, pretože už 26.5. sa otvárajú bazény. Pokiaľ teda odpracuješ celé leto (25.5. až 3.9.) a nebudeš mať warning, ktorý môžeš dostať za závažné porušenie pracovnej disciplíny (zaspíš v práci, budeš sa hrať na notebook-u /čo je zakázané/ a pod.) dostaneš po skončení leta 500 USD Cool. Za leto 2017 bol bonus vyplatený viac ako 95 % plavčíkom, takže ak budeš robiť to, čo máš, o svoj bonus sa obávať nemusíš.

Môže sa stať, že zamestnávateľ nedodrží podmienky, ktoré sú v pracovnej zmluve?

Za 6 rokov, čo spolupracujeme so zamestnávateľom Premier Aquatics, sme sa nestretli s takoutou situáciou. Každý plavčík mal v priemere minimálne toľko hodín za týždeň, koľko je garantované v pracovnej zmluve. Krátkodobo sa môže stať, že počet hodín je nižší (zatvorené bazény kvôli zlému počasiu a pod.), ale nižší počet hodín sa vykompenzuje vyšším počtom hodín neskôr. Spravidla najnižší počet hodín býva do konca júna a najviac hodín je ku koncu leta - mesiace august a september. Americkí plavčíci zvyknú pred začiatkom školy (koniec augusta) cestovať, a teda v auguste už pracovať nechcú.

Kto môže pracovať v USA ako plavčík?

Vzhľadom na to, že sa jedná o program vlády USA s názvom Work and Travel USA, pracovať v USA môžu len študenti denného štúdia na vysokej škole (aj piataci resp. po poslednom ročníku na VŠ). Pracovať budeš ako bazénový plavčík (niektoré bazény nie sú hlbšie ako 1,5 metra), čiže nemusíš byť profesionálny plavec. Aj napriek tomu očakávame, že zaplávaš 300 metrov a máš lepšie základy angličtiny (ak sa učíš angličtinu prvý mesiac, môže to byť problém, pre viac info nás neváhaj kontaktovať).

Kde budem v USA pracovať?

V USA budeš pracovať v okolí hlavného mesta Washington, D.C  (v okruhu max 100 km od D.C.). Presnú adresu sa dozvieš po prílete do USA. Budeš pracovať vo firme Premier Aquatics Inc. Pohovor absolvuješ pred kurzom plavčíka priamo so zamestnávateľom (face to face) na Slovensku.

Je pozícia plavčík vhodná aj pre dievčatá?

Áno, nie je s tým žiadny problém. Treba si uvedomiť, že väčšina tvojej práce bude, aby si predchádzal úrazom, a teda komunikovať s ľuďmi na bazéne. Niekedy je táto pozícia dokonca vhodnejšia pre dievčatá. Každý rok s nami vycestuje do USA približne rovnaký počet dievčat ako chlapcov.

Kedy musím do USA pricestovať a do kedy musím pracovať?

Ideálny prílet do USA je do 25.05.2018, pretože stihneš otvorenie bazénov a získaš nárok na bonus 500 USD, v CKM budeš platiť program Basic (nie Basic Lifeguard, ktorý je o cca 150 USD lacnejší) a taktiež dostaneš zdarma uniformu v hodnote 75 USD. Máme v ponuke aj pozície s neskorším príchodom ako 25.5.2018, ale ich počet je obmedzený. Pracovať musíš v USA do 03.09.2018 (vrátane) - tu výnimky nie sú možné.

Môžem vycestovať aj s priateľom/priateľkou, resp. kamarátmi?

Určite áno! Vieme ti zabezpečiť ubytovanie s partnerom/kamarátom na jednom apartmáne, samostatnú izbu pre pár však garantovať nevieme (aj keď niekedy sa to podarí vybaviť). Ak vás je viac, kontaktujte nás a pokúsime sa vám vybaviť, aby ste bývali spolu.

Aký je plat plavčíka?

Ako plavčík budeš zarábať minimálne 9 USD / hodinu. Ak odrobíš viac ako 40 hodín za týždeň, za každú hodinu navyše dostaneš až 13,5 USD / hodinu (1,5 násobok normálnej mzdy), pričom priemerne sa pracuje 45 až 55 hodín za týždeň (ak máš príchod neskôr ako 25.5. tak garantovaný priemerný počet hodín je 40 až 50 za týžden). Ak budeš pracovať od 25.05. do 03.09. dostaneš uniformu plavčíka v hodnote 75 USD zdarma, kvalifikuješ sa na bonus 500 USD, ktorí ti zamestnávateľ vyplatí po skončení leta a v CKM ušetríš na poplatkoch cca 150 USD!

Kedy môžem v USA cestovať?

Ako účastník programu Work and Travel dostaneš víza J1, ktoré ti umožňujú pracovať až 17 týždňov + 4 týždne cestovať.

Budem mať v USA aj ubytovanie?

Áno, budeš bývať v apartmánoch spoločnosti Premier Aquatics Inc, nie ďalej ako 6 míľ od svojho bazéna. Cena za ubytovanie je 1440 USD na osobu za celé leto --> ak do USA prídeš po 16.6.2018. Ak prídeš do USA skôr ako 16.6.2018, za apartmán zaplatíš 1800 USD (cena za osobu na celé leto) - poplatok za ubytovanie sa ti bude postupne strhávať z tvojej výplaty v USA a nič neplatíš dopredu. Apartmány sú pripravené na bývanie – sú vybavené posteľou, kuchynským zariadením, stolom, stoličkami atď. Jediné, čo si v USA musíš kúpiť je plachta, perina a vankúš. V štandardnom apartmáne s dvomi izbami a obývačkou bývajú maximálne šiesti plavčíci (sú teda rozdelení 3+3 na jednotlivé izby). Ak ide o apartmány s 3 samostatnými izbami a spoločnou obývačkou, plavčíkov tam môže byť 8 (teda 3+3+2). 
       Samozrejme každý apartmán má kuchyňu spolu so základným vybavením (chladnička, sporák, rúra na pečenie, taniere, poháre, príbory, panvica, hrnce a pod.). Ide o základné vybavenie, ktoré zamestnávateľ prenajíma od externej firmy na leto, preto nečakaj tefal keramickú panvicu :-). Každopádne ak ti niečo na apartmáne z vyššie uvedeného bude chýbať, treba nám dať vedieť a obratom zamestnávateľ dokúpi.
      Pokiaľ teda odpracuješ celé leto (25.5. až 3.9.) v priemere za týždeň zaplatíš maximálne 120 USD (1800 USD deleno 15 týždňov). Ak ostaneš pracovať dlhšie, priemerná cena za týždňový nájom bude nižšia. Ak by si mohol vycestovať až 16.6. a pracovať budeš do 3.9., tak priemerne za apartmán zaplatíš taktiež 120 USD na týždeň (1440 USD deleno 12 týždňov). Opäť platí, že ak ostaneš pracovať dlhšie, priemerná cena za apartmán sa ti tým zníži, pretože platíš fixnú cenu nájmu na celé leto (pozor, ale nič neplatíš vopred - poplatok za ubytovanie sa ti postupne strháva až v USA z tvojej výplaty).

Bude ma po prílete do USA niekto čakať?

Ak priletíš do Washingtonu (Dulles Airport alebo Ronald Reagan Airport), tak ťa bezplatne vyzdvihne šofér z firmy Premier Aquatics Inc.

Kde sa bude konať kurz plavčíka?

Kurz plavčíka sa bude konať v Bratislave a Banskej Štiavnici v mesiacoch február až marec 2018. Ak prídeš do USA do 25.5.2018, tak poplatok za kurz plavčíka pre teba bude iba 150 USD a v cene kurzu je zahrnuty lifeguard manuál, píšťaľka, CPR maska, lifeguard mikina, vstup na bazén - uzavretý len pre účastníkov kurzu, pool operator informácie a malé prekvapenie. Kurz bude prebiehať v dňoch piatok (začiatok skoro ráno) až nedeľa. Budeme mať pravdepodobne 3 kurzy - jeden koncom februára, ostatné dva počas marca. Viac info TU.

Čo je to ten pool operator certifikát?

Pool operator je špeciálny certifikát, ktorý ťa oprávňuje pracovať s bazénovou chémiou a filtračným systémom. Existuje mnoho druhov pool operator certifikátov – v praxi každý americký county (niečo ako náš kraj) uznáva iný certifikát pool operatora. Spoločnosť Premier Aquatics Inc. pôsobí v oblasti, kde pool operator certifikát získaš len skúškou na území Spojených štátov. Nikde inde ho získať nemôžeš. Tento certifikát stojí 75 USD a má platnosť 3 roky, ale Premier Aquatics ti uhradí 55 USD a teda za pool operator certifikát zaplatíš iba 20 USD!. Pred odletom do USA dostaneš všetky učebné materiály potrebné na zvládnutie tohto testu. Zatiaľ všetci plavčíci skúšky na tento certifikát zvládli. 

Koľko ma dokopy bude stáť, ak chcem odletieť do USA?

Aby si mohol vycestovať do USA, je potrebné počítať s nákladmi aspoň 1200 eur (kurz plavčíka, agentúrny poplatok, letenka, víza a poistenie). K tejto sume je potrebné pripočítať aj vreckové na prvé 3 týždne. Cena však závisí od mnohých faktorov: za koľko si kúpiš letenku, aký bude aktuálny výmenný kurz EUR/USD, kedy sa zaregistruješ a pod.  

Budem v USA platiť dane, odvody a pod?

Odvody (či už zdravotné alebo iné) platiť nebudeš. Daň (federálna a štátna) ti bude strhávaná z tvojej výplaty. Väčšinu zaplatených daní však dostaneš naspäť v marci nasledujúceho roka po lete, v ktorom si bol v USA! Viac o vrátení zaplatených daní z USA nájdeš tu - možnosti vrátenia dane z USA.

Je možné pracovať aj po sezóne (po 3.9.2018)?

Určite to možné je! Premier Aquatics má niekoľko bazénov otvorených aj počas septembra. Toto všetko však už treba riešiť v USA s tvojim supervízorom, ktorý ti poskytne viac informácii o počte otvorených bazénov v jeho regióne. Výhodou je, že ak sa rozhodneš pracovať dlhšie (po 3.9.2018), nič za ubytovanie nedoplácaš - apartmán máš zaplatený na celé leto. Viac info v pracovných podmienkach od zamestnávateľa.