Naspäť

Dane z USA - návod na vrátenie daní z USA

V tomto článku odporúčam najlepšiu možnosť na vrátenie daní z USA. Tvoje daňové priznanie bude spracované legálnou cestou a vráti sa Ti najvyššia možná suma (resp. ak si v USA dane neplatil alebo si ich platil málo, tak Tvoj nedoplatok bude čo najmenší).

Na úvod Ti odporúčam prečítať si môj článok "Vrátenie daní z USA - aké mám možnosti?" - stači kliknúť TU. Dozvieš sa tu, čo a kto na trhu vlastne ponúka a aké máš vo všeobecnosti možnosti na vrátenie daní z USA.

Moje odporúčanie

Z mojich dlhoročných skúseností odporúčam využiť na vrátenie daní z USA služby spoločnosti Dendax. Od roku 2018 spustili jednoduchú webovú aplikáciu, pomocou ktorej si okamžite vieš vypočítať, koľko sa Ti (ne)vráti z Tvojich amerických daní. Stačí kliknúť TU a bezplatne si za 3-4 minúty vypočítaš, koľko sa Ti (ne)vráti a pokiaľ je všetko v poriadku, vyplníš všetky potrebné dokumenty a všetko za Teba začne vybavovať spoločnosť Dendax.

Pri spoločnosti Dendax sa môžeš spoľahnúť aj na to, že Ti spracuje daňové priznanie podľa platných amerických zákonov a zodpovedá za správnosť vyplnenia daňových priznaní.

Ako na to?

V spolupráci s CKM sme pre Teba pripravili tento linkhttps://www.e-taxfiling.com/partner/JOBinUSA. Použitím tohto linku získaš najlepšiu cenu od spoločnosti Dendax (ak by si išiel priamo cez spoločnosť Dendax, teda mimo tohto linku, tak nič neušetríš - s týmto linkom máš vždy najnižší poplatok aký kde Dendax ponúka). Vzhľadom na väčší počet študentov, ktorí tento link využívajú, priebežne s Dendax-om vyhodnocujeme rýchlosť spracovania daňových priznaní a v spolupráci aj s cestovnou kanceláriou CKM sa snažíme, aby boli klienti, ktorí sa dostali do Dendax cez naše linky, procesovaní na PRVOM MIESTE a čo najrýchlejšie

Pre výpočet výšky daňového refundu Ti stačí tvoja W2 alebo posledná výplatná páska (od všetkých zamestnávateľov, u ktorých si v USA pracoval). Tu je super-stručný návod:

Step 1: vyplníš jednoduché údaje (Visa type - J1 W&T, Entry/Leaving date - dátum vstupu a odchodu z USA v daňovom roku, za ktorý žiadaš o vrátenie dane, Occupation - kde si pracoval /napr. Lifeguard/ a Number of employers - počet zamestnávateľov, u ktorých si počas leta legálne pracoval a máš od nich W2 alebo výplatné pásky...)

Step 2: vyplníš údaje z tvojho W2 resp. final payslipu (poslednej výplatnej pásky) - všetky sumy zadávaj ako celé čísla (zaokrúhlené matematicky, teda napr. 1,49 zaokrúhlujeme na 1 a 1,50 sa už zaokrúhli nahor na 2). Pozri "nápovedu" vedľa každého políčka (taktiež upozorňujem, že ak máš napríklad zárobok 6,589.91 USD, tak to nie je 6 dolárov aj nejaké drobné, ale 6 589 aj nejaké drobné a teda rozmýšľaj, čo oddeľuje tisícky a čo desatiné miesta - hovoríš si, že to hádam nikto nemohol takto vyplniť? Ja som si to do roku 2018 myslel tiež, ale mýlil som sa a.k.a. true story bro ... :D  )

Step 3: hodina zúčtovania. Verím, že si v plusových číslach. Upozorňujem, že Dendax Ti vyplňuje a vypočítava daňové priznanie 100 % LEGÁLNE a nemusíš sa báť, že ti o pár rokov príde pozdrav z IRS (US federálny daňový úrad) spolu s pokutou. Viď príbeh Michala Adamíka nižšie ... v tomto kroku teda môžu nastať dve možnosti:

Sumár poplatkov: v kroku 3 (Step 3) vidíš aj sumár všetkých poplatkov. Sú tam teda poplatky za spracovanie federálneho (prípadne aj štátneho) daňového priznania a poplatky cashing fee. Pre vysvetlenie, čo je to cashing fee, pozri nižšie text "Aké sú celkové poplatky ...".

Step 4: Stiahni si "Gold Documents" a vyplň ich podľa (strohého) návodu od Dendaxu. Snaž sa, aby si tieto dokumenty vyplnil čo najlepšie (pozri aj "Sample" dokumenty napravo pri každom požadovanom dokumente), a ak naozaj nevieš, čo máš robiť, kontaktuj Dendax (kontakty nájdeš TU). Ak niečo nenahráš alebo nahráš nesprávne, Dendax Ťa bude kontaktovať, ale značne to predĺži proces celého vybavovania ... Taktiež nahraj sken W2 resp. poslednej výplatnej pásky, sken Social Security Card, sken US víz a sken pasu

Hotovo, to by malo byť všetko. Pozri aj emaily, ktoré Ti prišli od Dendaxu a ich E-taxfiling aplikácie a ak sa od Teba vyžaduje ešte niečo ďalšie, postupuj podľa inštrukcií.

Negatívne referencie na Dendax? Určite sa nájdu aj také.

V posledných mesiacoch sa na facebook-u objavilo niekoľko sťažností na spoločnosť Dendax. Drvivá väčšina z nich bola spojená so slabou komunikáciou a taktiež, že daňové refundácie trvajú dlhšie, ako keď si študenti vypĺňali daňové priznanie samostatne.

Nedostatočná komunikácia je bohužiaľ "tŕň" v oku, o ktorom vieme a komunikujem ho aj priamo s Dendaxom. Bohužiaľ v posledných mesiacoch zažil Dendax väčšiu fluktuáciu zamestnancov a fakt je taký, že komunikácia viazla a nebola zo strany Dendax proaktívna. Vieme o tom a verím, že sa to podarí Dendaxu čoskoro vyriešiť

Zdĺhavé vybavovanie a vyplatenie tax refundu zo strany Dendax je bohužiaľ taktiež fakt, ktorý je ale v drvivej väčšine zapríčinený faktormi, na ktoré nemá Dendax vplyv. Tu je zopár dôvodov:

  • ak si daňové priznanie vyplníš a pošleš sám a vo svojom mene, daňové úrady takéto priznania kontrolujú vo výrazne nižšej miere a celý proces refundácie je rýchlejší (je to chyba Dendaxu? Ja tvrdím, že nie ...),
  • štátne daňové úrady si dávajú načas a keď som študentom v minulosti pomáhal vypĺňať daňové priznania ja (a posielali ich vo svojom mene), napríklad pre štát Virginia trvalo daňovému úradu vrátenie dane niekedy aj 12 až 15 mesiacov! Čiže priprav sa, že na svoje dane (najmä štátne) môžeš čakať fakt dlho a chudák Dendax v tom môže byť opäť nevinne,
  • chybu urobí daňový úrad (napr. minulý rok sa stalo, že NJ daňový úrad poslal šeky s refundom na inú adresu ako Dendaxu... celý proces sa predĺžil vzhľadom na void a nové vystavenie šekov až o niekoľko mesiacov),
  • Dendax Ti vypláca dane na bankový účet a ak dostal od US daňového úradu šek a nie platbu na bankový účet (ktorú nepodporujú všetky US štátne daňové úrady), tak preplatenie šeku trvá v banke 30-45 dní.

Koľko trvá vrátenie dane (ak máš nárok na vrátenie)?

Priprav sa, že pri federálnych daniach to môže byť 4-8 mesiacov a pri štátnych daniach to naozaj záleží od rýchlosti konkrétneho štátneho daňového úradu, ale ak budem skeptický, tak napíšem, že sa priprav aj na 12 mesiacov, ale štandardne to býva 6-9 mesiacov. Ak si ale pracoval v štáte Virginia, tak sa na tých 12 mesiacov reálne priprav :P 

Musím podať daňové priznanie v USA (napr. vyšiel mi nedoplatok)?

Áno, podľa nového nariadenia je to Tvoja povinnosť a ak Ti vyšiel nedoplatok, odporúčam ho zaplatiť (pre špekulantov, ktorí sa ma pýtajú, či to majú zaplatiť a či ich bude niekto "naháňať", mám len jednu odpoveď - "you never know ...").

Chcem si vyplniť daňové priznanie sám (napr. som našiel na internete cool návod)?

Super a držím palce - nehľadaj v tom sarkazmus (napr. ja sám som to tak robil 3 roky po sebe, lebo ma to jednoducho bavilo a všetko som si poriadne naštudoval, volal do USA, ak som niečomu nechápal a pod.). Vopred ale upozorňujem, že ak Ti v nejakom simple super overenom návode (alebo v inej agentúre) výjdu prepočty vrátenej dane lepšie ako v Dendax, tak takmer s istotou použiješ/použijú nelegálnu odpočítateľnú položku 10000 USD (paragraf 21 odsek 3 resp. sú tam aj iné nesprávne využívane paragrafy) zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR, ktoré sú však určené pre programy Intership a Trainee

Pri spoločnosti Dendax sa môžeš spoľahnúť aj na to, že Ti spracuje daňové priznanie podľa platných amerických zákonov a zodpovedá za správnosť vyplnenia daňových priznaní. Maj na pamäti, že ak si daňové priznanie vyplníš a podáš samostatne (alebo cez inú agentúru, ktorá Ti sľúbi vyšší refund), uplatnenie tejto nelegálnej položky je pri účastníkoch Work and Travel USA neoprávnené a daňový úrad USA (IRS) od teba môže aj niekoľko rokov spätne nárokovať spätné splatenie vrátených daní, a to v plnej výške aj s pokutou za zle vyplnené daňové priznanie, či úrokmi z omeškania.

Stalo sa to napríklad aj študentovi Michalovi Adamíkovi v roku 2016 (plus viem o viacerých ďalších študentoch zo Slovenska, Česka a Turecka, ktorí si neželajú byť menovaní): 
„Na základe chybne vyplneného daňového priznania mi bola udelená pokuta vo výške 158 USD, a zároveň mi bol naúčtovaný úrok z omeškania vo výške 56,67 USD. Zároveň som musel vrátiť 793 USD, ktoré som si nesprávne nárokoval.“ 
V Michalovom daňovom priznaní bola nesprávne využitá spomínaná položka 10.000 USD zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR a daňový úrad USA Michala kontaktoval až po 2 rokoch od obdržania refundácie daní z USA. Takže "choose wisely".

Výpočet, koľko sa Ti z tvojich daní vráti, si môžeš predbežne urobiť aj sám. Stačí otvoriť E-taxfilling aplikáciu, kde sa ti automaticky v treťom kroku (ktorý je stále ešte nezáväzný) vypočíta, koľko zo zaplatených daní ti príde naspať.

Aké sú celkové poplatky, ktoré zaplatím Dendax-u? 

V E-taxfiling aplikácii sa Ti v kroku 3 zobrazia kompletné poplatky za vyplnenie a spracovanie daňových priznaní a k týmto poplatkom ešte pripočítaj aj Cashing/Banking fee, ktorý je vo výške 14,99 USD za preplatenie každého jedného šeku. Teda ak ti prídu peniaze naspäť za federálne aj štátne dane, tak budeš platiť cashing/banking poplatok 2x 14,99 USD. Ide o štandardný bankový poplatok a platil by si ho, ak by si si americký šek preplácal v banke na Slovensku (cena preplatenia bola cca 10 eur za každý jeden šek a preplatenie šeku trvalo 30-45 dní a každým rokom bolo preplatenie amerického šeku cez SK banku zložitejšie a náročnejšie).

Platil si v USA aj social security a medicare?

Toto si platiť nemal, ale čas sa nedá vrátiť späť a mám riešenie aj pre Teba. Dendax ponúka za dodatočný poplatok (v roku 2018 to bolo 35 USD, aktuálnu výšku poplatku si ale over priamo v Dendax), aj možnosť vrátenia Social Security a Medicare, teda zdravotných a sociálnych odvodov, ktoré Ti zamestnávateľ podľa správnosti nemal zrážať. Ak tak ale urobil a v lete si ho na chybu neupozornil, môžeš využiť túto možnosť. Počítaj však s tým, že vrátenie Social Security a Medicare môže trvať 12 až 18 mesiacov od podania žiadosti. Pre bližšie informácie neváhaj kontaktovať priamo spoločnosť Dendax (klikni TU) a registruj sa radšej cez TENTO link.

Držím palce, aby sa Ti vrátilo čo najviac!
Ing. Matúš Grega, PhD.
Director of SK/CZ recruiting for Premier Aquatics